Zdaniem części osób ryczałt i kredyt hipoteczny to dwa różne światy. Uzyskanie finansowania wcale nie musi być jednak wyjątkowo trudne, a zmiana formy opodatkowania konieczna. Sprawdź, co należy zrobić, aby uzyskać środki!

Przedsiębiorcy a kredyty hipoteczne

Nie jest żadną tajemnicą, że idealnymi kredytobiorcami z punktu widzenia banków są osoby osiągające stałe dochody na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, zwłaszcza te zatrudnione w firmach o ugruntowanej pozycji. Wynika to z bardzo prostej zasady: minimalizacji ryzyka. 

Jego podejmowanie jest natomiast nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego powodu niemal utarło się przeświadczenie, że osoby, które prowadzą własny biznes, mają co najmniej utrudnioną drogę do kredytu na większą kwotę. 

Nie jest to zgodne z prawdą: przedsiębiorcy, którzy osiągają regularne wpływy i mogą pochwalić się wymaganymi dochodami, oczywiście mają szansę na uzyskanie kredytu. Podobnie jak w przypadku innych kredytobiorców, kluczową kwestią są osiągane przez nich dochody oraz ponoszone wydatki. Ustalenie danych niezbędnych do dokonania oceny zdolności kredytowej może być jednak nieco bardziej skomplikowane.

 

Ryczałt a kredyt hipoteczny – skąd bierze się problem?

O ile w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych i podatku liniowego sprawa jest dosyć prosta, nieco inaczej wygląda kredyt na ryczałcie. Z czego wynika problem? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w przeciwieństwie do dwóch pozostałych form opodatkowania jest obliczany od przychodu, a nie od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. 

W związku z tym przedsiębiorca nie jest również zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Bankowi analitycy nie mogą wobec tego w miarodajny sposób określić, jakimi faktycznymi środkami dysponuje przedsiębiorca, a więc również ile jest w stanie przeznaczyć na regulowanie nowego zobowiązania.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na ryczałcie?

Nie oznacza to jednak, że kredyt na ryczałcie jest niemożliwy. Wraz z rosnącą popularnością tej formy opodatkowania i atrakcyjnymi stawkami ryczałtu adresowanymi między innymi do dobrze zarabiających przedstawicieli zawodów medycznych czy sektora IT zmienia się również podejście banków. 

Wiele instytucji decyduje się na korzystne wyliczanie zdolności kredytowej. Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku. Jak zwiększyć szanse na kredyt? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że o ryczałcie i kredycie hipotecznym przeczytasz na BlogKredytowy.pl

Sprawdzona wiedza pozwoli Ci podjąć lepsze decyzje, a oczekiwany efekt uzyskasz, kontaktując się z ekspertem kredytowym. Koniec końców każdy przypadek jest inny, a w przypadku kredytu hipotecznego na ryczałcie przede wszystkim liczy się znajomość oferty instytucji i umiejętność dobrania odpowiedniego produktu do konkretnej sytuacji.

 

Zdolność kredytowa na ryczałcie

Kluczem do uzyskania kredytu jest znalezienie banku, który najkorzystniej wyliczy Twoją zdolność kredytową. W tym celu instytucje przyjmują po prostu pewien przelicznik osiągniętego przychodu, który będą w stanie uznać za dochód służący do obliczenia zdolności kredytowej.

Najlepsze pod tym względem banki będą w stanie uwzględnić nawet 80% przychodu, ale pod uwagę brane są również inne czynniki, w tym zakres wykonywanej działalności. Kredyt hipoteczny a ryczałt 8,5% lub 5% będzie prezentował się inaczej niż w przypadku osób korzystających ze stawek 14% czy 15%. 

Jak widzisz, przedsiębiorcy opłacający wyższe stawki ryczałtu cieszą się większym zaufaniem banków, jednak w wielu przypadkach instytucje przygotowują specjalne oferty dla określonych grup zawodowych. To dlatego ich znajomość okazuje się tak ważna w ubieganiu się o kredyt na ryczałcie.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów